REKLAMA

Wilczyce oskarżają leśników o próbę zniszczenia obozowiska. Rzecznik RDLP zaprzecza

BIESZCZADY / PODKARPACIE. W wydzieleniu 219a w Nadleśnictwie Stuposiany wciąż koczują aktywiści z Kolektywu Wilczyce. W ostatnich dniach miało dojść do próby zniszczenia obozowiska.

Dorota Mękarska

Choć protest jest przedstawiany jako feministyczny, kobiet w tej grupie jest niewiele, a mężczyźni, którzy bytują w lesie, mieszkają na stałe pod ciepłym dachem, zmieniając się tylko rotacyjnie na proteście w lesie.

Nikt nie robi protestującym krzywdy!

Jak już pisaliśmy w obozowisku, które nazwano Nora 219a, nie tak dawno nieznany sprawca miał przeciąć liny w jednej z zawieszonych na dużej wysokości platform. 11 lutego br. miało dojść do kolejnego dramatu. Aktywiści zaalarmowali, że na teren protestu wjechał traktor ze spychaczem, niszcząc wszystko, co stanęło mu na drodze.

– Gdybyśmy nie wyszły mu naprzeciw, prawdopodobnie zniszczone zostałyby inne obiekty, w tym namioty i tipi! – dramatyzują aktywiści, skarżąc się, że byli zastraszani, oskarżani o naruszenie nietykalności oraz utrudnianie wykonywania obowiązków służbowych.

– Absolutnie nikt z leśników nie robi im krzywdy. Szanujemy ich prawo do protestu, choć protestują przeciwko wycince, której nie ma – zauważa Edward Marszałek, rzecznik prasowy Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krośnie. – Strażnik leśny pojawił się w obozowisku, by przekazać informacje o odśnieżaniu dróg, co musimy robić, gdyż drogi muszą być dostępne dla nas, Straży Granicznej oraz GOPR. Zastał w obozowisku dwóch mężczyzn, w tym jednego Niemca. Nie można było się z nimi porozumieć, więc strażnik wycofał się. Obozowiska nikt nie burzył, była tylko odśnieżana droga.

Patriarchat i kapitalizm wyzyskują zarówno naturę, jak i macice

Wizytę strażnika leśnego potwierdzają sami protestujący.

– Swoje żądania pracownicy Lasów Państwowych podpierają pismami nadesłanymi przez GOPR oraz SG, apelującymi o udrożnienie drogi zakładowej nr 7 (na której odbywa się nasz protest), gdyż jest ona niezbędna do wykonywania ich czynności służbowych – piszą aktywiści.

Rykoszetem dostało się Straży Granicznej, która pilnuje naszego odcinka granicy.
– Niepokoi nas jednocześnie narracja Straży Granicznej podchwycona przez Nadleśnictwo Stuposiany: zarówno my, jak i reszta społeczeństwa, straszone jesteśmy „nielegalnymi” migrantami, którzy mieliby być zagrożeniem dla nas samych, lokalnej społeczności czy interesów obronności RP. Nie zgadzamy się na dzielenie ludzi na legalnych i nielegalnych! – czytamy.

Wilczyce odniosły się też do wydarzeń, które w ostatnim czasie elektryzują opinię publiczną.

– Jesteśmy wk….e decyzją Trybunału Konstytucyjnego o publikacji uzasadnienia wyroku w sprawie aborcji z przyczyn embriopatologicznych. Pomimo, że naszym głównym celem jest obrona Puszczy Karpackiej przed wycinką, wiemy, że walki o sprawiedliwość klimatyczną oraz o prawa reprodukcyjne osób z macicami są ze sobą połączone! Patriarchat i kapitalizm wyzyskują zarówno naturę, jak i macice – traktując je jako narzędzia do nieskończonego bogacenia się – piszą aktywiści.

Politycy Lewicy wspierają aktywistów

Zdaniem rzecznika RDLP małe zainteresowanie protestem powoduje, że aktywiści eskalują napięcie. Donoszą o kolejnych wymierzonych przeciwko nim działaniach, np. o spaleniu bilbordu. Piszą w mediach społecznościowych, że leśnicy przygotowują się do wycinki w wydzieleniu 219a, i to w najbliższym czasie.

– Po przeszło miesiącu zmagań wiemy, że bez waszego bezpośredniego wsparcia będzie trudno utrzymać blokadę wycinki w wydzieleniu 219a i okolicy – Wilczyce w Internecie apelują o pomoc zarówno fizyczną, jak i koncepcyjną.

Edward Marszałek stanowczo jednak zaprzecza, by w wydzieleniu 219a była prowadzona wycinka.

Wielkiego odzewu na apele aktywistów ze strony mieszkańców regionu nie widać. Natomiast jak piszą protestujący w sobotę obóz odwiedziła posłanka Anita Sowińska (dawniej Wiosna, obecnie SLD). Miała też przyjechać Daria Gosek-Popiołek (SLD). Protestem zainteresowała się też Gazeta Wyborcza.

foto: Wilczyce / fb


ZOBACZ RÓWNIEŻ:

Feministki przenoszą rewolucję do lasu! „Wilczyce” protestują przeciwko wycince

21-02-2021

Udostępnij ten artykuł znajomym:Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

Pokaż więcej komentarzy (0)